| Packaging | Spool |
|---|---|
| Strength | High |
| Quantity | 1 Piece |
| Durability | Long-lasting |
| Length | 200 Yards |
| Material | 100% PVA |
|---|---|
| Yarn Count | 2F |
| Yarn Type | Spun |
| Water Soluble | Yes |
| Low Shrinkage | Yes |
| Material | 100% Polyester |
|---|---|
| Yarn Count | 1F |
| Yarn Type | FDY, Filament |
| Diameter | 0.08mm, 0.10mm, 0.11mm, 0.12mm, 0.15mm, 0.18mm, 0.20mm, 0.25mm |
| Evenness | Excellent Evenness |
| Yarn Count | 1F |
|---|---|
| Yarn Type | FDY, Filament |
| Material | 100% Polyester |
| Diameter | 0.08mm 0.10mm 0.11mm 0.12mm 0.15mm 0.18mm 0.20mm 0.25mm |
| Twist | Non-twisted |
| Applications | Netting, Etc. |
|---|---|
| Color | As Customers |
| Elongation | 80% |
| Material | HDPE |
| Melting Point | 120-140℃ |
| Material | 100% Polypropylene |
|---|---|
| Yarn Type | FDY |
| Pattern | Raw |
| Style | Slub Yarn |
| Technics | Open End / OE |
| Material | 100% PVA |
|---|---|
| Yarn Type | Spun |
| Technics | Ring Spun |
| Yarn Count | 2F |
| Pattern | Raw |
| Material | 100% Nylon |
|---|---|
| Yarn Type | Filament |
| Pattern | Raw |
| Style | Fancy Yarn |
| Twist | None |
| Material | 100% Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Yarn Type | Monofilament |
| Diameter Options | 0.16mm, 0.20mm, 0.22mm |
| Pattern | Raw White |
| Color | Customizable |
| Application | Sleeve, Ropes, Brushes, Industrial Filters , Knitting, Weaving |
|---|---|
| Uv Resistance | Excellent |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | Transparent, Black |