| Application | Sleeve, Ropes, Brushes, Industrial Filters , Knitting, Weaving |
|---|---|
| Uv Resistance | Excellent |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Chemical Resistance | Good |
| Color | Transparent, Black |
| Material | 100% PVA |
|---|---|
| Yarn Type | Spun |
| Yarn Count | 1f |
| Weight Range | 100g-1000g |
| Pattern | Raw |
| Material | PVA, 100% Pva |
|---|---|
| Yarn Count | 1F |
| Yarn Type | Spun |
| Thread Specification | 20/2 40/2 60/2;20/2 40/2 50/2 60/2 80/2 |
| Color | Multi Colors |
| Material | 100% Polyester |
|---|---|
| Fiber Type | Filament |
| Yarn Type | Monofilament |
| Pattern | Raw |
| Style | Solid |
| Material | 100% PVA |
|---|---|
| Yarn Count | 2F |
| Yarn Type | Spun |
| Thread Length | 4000 Meter |
| Color | Natural Color |
| Uv Resistance | Excellent |
|---|---|
| Denier | 100D-1000D |
| Water Resistance | High |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Diameter | 0.1mm-5mm |
| Elongation | 10%-20% |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Denier | 100D-1000D |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Knot Strength | High |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
|---|---|
| Diameter | 0.1mm-5mm |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Elongation | 10%-20% |
| Softness | Soft |
| Water Resistance | Excellent |
|---|---|
| Elongation | Low |
| Material | Polyethylene |
| Yarn Type | Monofilament |
| Color | Transparent |
| Strength | High |
|---|---|
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Diameter | 0.1-1.0mm |
| Heat Resistance | High |
| Chemical Resistance | Good |