| Packaging | Spools, Bobbins, Coils |
|---|---|
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Material | Polyethylene |
| Heat Resistance | High |
| Color | Transparent |
| Uv Resistance | Excellent |
|---|---|
| Denier | 100D-1000D |
| Water Resistance | High |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Diameter | 320D |
| Diameter | 0.1mm |
|---|---|
| Usage | Filter Screen |
| Packing | Plastic Bobbin |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Application | Extruder Machine |
| Uv Resistance | Good |
|---|---|
| Hs Code | 5404110010 |
| Usage | Filter Screen |
| Flexibility | High |
| Elongation | 30% |
| Specification | 50D |
|---|---|
| Application | Fishing Nets, Sewing Thread, Brush Bristles, Etc. |
| Spec | 15D/1F |
| Pattern | Transparent |
| Evenness | Smooth |
| UVResistance | High |
|---|---|
| Color | White, Black, Red, Blue, Green, Yellow, Etc. |
| Diameter | 0.1mm-3.0mm |
| Elongation | High |
| Flexibility | High |
| Suitable For | Machine And Hand Embroidery |
|---|---|
| Quantity | 1 Piece |
| Resistance | Tear And Breakage |
| Weight | 40wt |
| Length | 200 Yards |
| Application | Extruder Machine |
|---|---|
| Diameter | 0.1mm |
| Density | 1.14 G/cm3 |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Tensile Strength | 500 MPa |
| Density | 1.14 G/cm3 |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Hs Code | 5404110010 |
| Type | Monofilament |
| Packing | Plastic Bobbin |
| Suitable For | Machine And Hand Embroidery |
|---|---|
| Thickness | Requeste |
| Packaging | Spool |
| Length | 200 Yards |
| Weight | 40wt |