| Color | Various Colors |
|---|---|
| Diameter | Varies |
| Material | Polyester |
| Moisture Absorption | Yes |
| Type | Polyester Monofilament Yarn |
| Color | White |
|---|---|
| Material | PA6 Nylon Monofilament Yarn |
| Melting Point | 210℃ |
| UV Resistance | Excellent |
| Yarn Count | 15D-2000D |
| Color | White, Black, Red, Green, Blue, Yellow, Etc. |
|---|---|
| Density | 1.14-1.18g/cm3 |
| Diameter | 0.08mm-1.5mm |
| Material | PA6 Nylon Monofilament Yarn |
| Oil Resistance | Excellent |
| Strength | High |
|---|---|
| Chemical Resistance | Good |
| Dry Heat Shrinkage | 8-16%(200 ℃/15min) |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Grade | AA Grade |
| Diameter | 0.08mm |
|---|---|
| Thermal Conductivity | 0.25 W/m·K |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Density | 1.38 G/cm³ |
| Elongation At Break | ≥ 20% |
| Knot Strength | Strong Knot Strength |
|---|---|
| Usage | Polyester Spriral Dry Belt |
| Application | Knitting, Weaving, Sewing, Embroidery, Etc. |
| Twist | Low Twist |
| Color | White, Black, Or Customized |
| Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
|---|---|
| Diameter | 0.08mm-0.3mm |
| Feature | Large Air Permeability |
| Twist | Low Twist |
| Heat Resistance | High Heat Resistance |
| Density | 0.92 G/cm3 |
|---|---|
| Usage | Polyester Spriral Dry Belt |
| Application | Knitting, Weaving, Sewing, Embroidery, Etc. |
| Heat Resistance | High Heat Resistance |
| Feature | Large Air Permeability |
| Denier | 100D-1000D |
|---|---|
| Water Resistance | High |
| Temperature Resistance | -40℃-80℃ |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Water Resistance | High |
|---|---|
| Application | Fishing Nets, Agricultural Nets, Industrial Nets, Rope, Etc. |
| Temperature Resistance | -40℃-80℃ |
| Elongation | 10%-20% |
| Chemical Resistance | Excellent |