| Density | 0.92 G/cm3 |
|---|---|
| Diameter | 0.08mm-0.3mm |
| Packing | Plastic Bobbin |
| Chemical Resistance | Excellent Chemical Resistance |
| Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Yarn Abrasion Resistance | High |
| Yarn Heat Resistance | High |
| Yarn Strength | High |
| Yarn Type | Monofilament |
| Logo | OEM |
|---|---|
| Usage | Sewing, Embroidery.Weaving,Automotive Industry |
| Application | Industrial Textile,Shoe Upper, Home Textile |
| Color | As Request |
| Packing | 80g-2500g |
| Color | White |
|---|---|
| Feature | High Strength |
| Material | Nylon |
| Packing | Y Cone |
| Usage | Knitting Weaving |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Yarn Abrasion Resistance | High |
| Yarn Heat Resistance | High |
| Yarn Strength | High |
| Yarn Type | Monofilament |
| UVResistance | High |
|---|---|
| Color | White, Black, Red, Blue, Green, Yellow, Etc. |
| Diameter | 0.1mm-3.0mm |
| Elongation | High |
| Flexibility | High |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Type | Monofilament Thread |
| Breaking Strength | High |
| Color | Request |
| Elongation | Hihg |
| Logo | OEM |
|---|---|
| Usage | Sewing, Embroidery.Weaving,Automotive Industry |
| Application | Industrial Textile,Shoe Upper, Home Textile |
| Color | As Request |
| Packing | 80g-2500g |
| Logo | OEM |
|---|---|
| Usage | Sewing, Embroidery.Weaving,Automotive Industry |
| Application | Industrial Textile,Shoe Upper, Home Textile |
| Color | As Request |
| Packing | 80g-2500g |
| Logo | OEM |
|---|---|
| Usage | Sewing, Embroidery.Weaving,Automotive Industry |
| Application | Industrial Textile,Shoe Upper, Home Textile |
| Color | As Request |
| Packing | 80g-2500g |