| Strength | High |
|---|---|
| Elongation | Low |
| Application | Fishing Nets, Ropes, Brushes, Industrial Filters |
| Heat Resistance | High |
| Denier | 100-1000 |
| Denier | 100D-1000D |
|---|---|
| Elongation | 10%-20% |
| Uv Resistance | Excellent |
| Temperature Resistance | -40℃-80℃ |
| Softness | Soft |
| Bobbin | Paper Or Plastic Bobbin |
|---|---|
| Luster | Semi-dull,Trilobal Bright |
| Use | Knitting, Weaving , Sewing |
| Type | Monofilament |
| Style | Filament |
| Water Resistance | Excellent |
|---|---|
| Denier | 100-1000 |
| Yarn Type | Monofilament |
| Heat Resistance | High |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Excellent |
|---|---|
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Strength | High |
| Diameter | 0.1-1.0mm |
| Color | Transparent |
| Application | Fishing Nets, Agricultural Nets, Industrial Nets, Rope, Etc. |
|---|---|
| Denier | 100D-1000D |
| Softness | Soft |
| Water Resistance | High |
| Knot Strength | High |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Shrinkage | Low |
| Yarn Type | DTY,filament |
| Style | Filament |
| Bobbin | Paper Or Plastic Bobbin |
| Chemical Resistance | Good |
|---|---|
| Uv Resistance | Excellent |
| Yarn Type | Monofilament |
| Material | Polyethylene |
| Packaging | Spools, Bobbins, Coils |
| Heat Resistance | High |
|---|---|
| Yarn Type | Monofilament |
| Chemical Resistance | Good |
| Diameter | 0.1-1.0mm |
| Color | Transparent |
| Denier | 50D-300D |
|---|---|
| Diameter | 0.08mm-0.3mm |
| Chemical Resistance | Excellent Chemical Resistance |
| Color | White, Black, Or Customized |
| Density | 0.92 G/cm3 |